Oncomedica
Čeština

Cordyceps militaris ničí buňky rakoviny vaječníku

Cordyceps militaris je parazitická houba, která se doslova živí hmyzem, resp. larvami a kuklami, na něž se uchytí jeho spory, které vyklíčí a zanoří se do schránky hmyzu. Hmyz slouží jako zásobárna živin. Na jaře pak vyrazí na z hmyzí schránky na povrch plodnice, která je jasně žlutá a má kyjovitý tvar. Cordyceps militaris je po tisíce let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Jsou s ním však prováděny také mnohé studie, které dokazují, že má mnoho biologických účinků. Umí např. snižovat záněty, cholesterol, oxidační stres, únavu, ničí nádorové buňky a patogenní mikroorganismy, posiluje imunitu a mnoho dalšího.

cordyceps militaris

Tato studie se zaměřila na to, zda C. militaris ničí také buňky rakoviny vaječníků. Ačkoli je tento typ nádoru méně častý než rakovina prsu či děložního čípku, je zákeřnější a zabije více žen. Dlouho roste bez příznaků a až se příznaky objeví, často již došlo k metastazování.  Léčba pak již nemá kýžený efekt. Proto je nutné najít další možnosti, jak rakovinu vaječníků porazit.

V této studii autoři vytvořili extrakt z Cordycepsu a otestovali ho na buňkách rakoviny vaječníků, více typů. V extraktu bylo 21,8 % cordycepinu. Extrakt byl velmi účinný ve snižování životaschopnosti nádorových buněk. Proti jedné buněčné linii stačilo i velmi nízká koncentrace 115,2 mikrogramů/mililitr, díky ní se snížila životaschopnost buněk o minimálně 50 %. Protinádorový efekt byl dán ovlivněním množství cAMP (cyklický adenosin monofosfát), jedná se o signální molekulu, která má schopnost aktivovat či tlumit některé buněčné pochody. Jeho aktivace a zvýšení koncentrace vede v nádorové buňce k omezení jejího dělení a může navodit apoptózu, tj. buněčnou smrt, což se také v této studii stalo.

Autorům se tedy podařilo zjistit, že i velmi malá koncentrace extraktu s Cordycepsu s cordycepinem působí proti buňkám rakoviny vaječníků. Podařilo se jim také zjistit, jaký je mechanismus tohoto účinku, tj. ovlivnění cAMP a signálních drah, které na něm závisí. Tento poznatek by mohl být využit také v léčbě pacientek.

Yoon SY, Park SJ, Park YJ. Anticancer Effects of Cordyceps Militaris Extract in Human Ovarian Cancer Cells via ADORA2B (P05-012-19). Curr Dev Nutr 2019 Jun; 3(Suppl 1).