Oncomedica
Čeština

Děhel čínský proti karcinomu vaječníků

Děhel čínský je v Asii velmi populární, je součástí mnoha bylinných směsí, které využívá tradiční čínská medicína. Má také protinádorové účinky. Jak se ukazuje v této studii, působí také proti rakovině vaječníků.

Autoři získali z děhelu jednu složku Z-ligustilid a přidávali k buňkám rakoviny vaječníků. Tento typ rakoviny je velmi závažný. Často se objeví pozdě, dlouho nečiní problémy, je tedy nutné chodit na pravidelné prohlídky. Jeho pozdní objevení je pak spojené také se špatnou prognózou, tj. neúspěšností léčby. Vyšší riziko vzniku nádoru vaječníku mají ženy, které nesou i gen pro rakovinu prsu, tj. BRCA1 a BRCA2.


Z-ligustilid přidaný k nádorovým buňkám vedl k omezení životaschopnosti buněk. Důležitější však bylo, že mnohé buňky podlehly apoptóze, tj. buněčné smrti. Z-ligustilid totiž zvýší oxidační stres a také poškozuje mitochondrie (organely, které tvoří energii potřebnou pro fungování buňky). Látka také ovlivňuje aktivitu mnohých genů nádorových buněk, to vede k tomu, že se buňky hůře brání následkům oxidačního stresu.

Je pravděpodobné, že podobné výsledky by bylo možné získat také v živých organismech, tj. Z-ligustilid by mohl podpořit léčebný efekt nádorů ve studiích se zvířaty i v klinických studiích s pacientkami.

Lang FQu JYin H, et al. Apoptotic cell death induced by Z-Ligustilidein human ovarian cancer cells and role of NRF2. Food Chem Toxicol. 2018 Nov;121:631-638. doi: 10.1016/j.fct.2018.09.041.