Oncomedica
Čeština

Pampeliška proti dětským nádorům

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale, pampeliška) je známou léčivou bylinou, která vykvétá během jarních měsíců. Má pevné místo v bylinné léčbě, kdy se např. kořen využívá k řešení trávicích obtíží, podporuje pocení, působí močopudně. Sirup vyráběný z květů se využívá k posílení organismu. Využití je samozřejmě mnohem širší. To ukazují i současné studie, které se zaměřují i na to, zda pampeliška disponuje také protinádorovými účinky.  V této studii se autoři věnovali dětským nádorům, které často bývají značně agresivní. Byl vytvořen vodný extrakt z pampelišky a přidával se ke kulturám vytvořeným z nádorových buněk dvou typů neuroblastomů. Neuroblastom je nádor nervové tkáně, který se často nachází mimo centrální nervový systém. Existuje v mnoha formách. Některé mohou neuroblastomy samy vymizet, jiné formy metastazují a je velmi těžké je léčit a tříleté přežití u pokročilé formy klesá pod 35 %. U některých dětských pacientů se do léčby přidává také produkt ze jmelí.

 

dandelion_child cancer

 

K nádorovým kulturám a zdravým lidským buňkám se přidával extrakt z pampelišky nebo kombinace obou extraktů. Ukázalo se, že extrakty nebyly toxické pro zdravé buňky, nádorové buňky byly na jejich působení mnohem citlivější. Pod vlivem extraktu došlo k omezení životaschopnosti neuroblastomových buněk a došlo také k jejich apoptóze, tj. buněčné smrti. Autoři zjistili, že extrakt poškozuje organely neuroblastomových buněk, hlavně mitochondrie, které jsou pro život buňky nezbytné. Vytváří energii a jsou zapojeny do buněčného dýchání. Navíc extrakt také omezil schopnost nádorových buněk vycestovat, tj. snížila se invazivita a také metastatická aktivita. Když se k extraktu pampelišky přidal také extrakt ze jmelí, zvýšila se účinnost. Tyto dva extrakty působí synergicky.

Touto studií se potvrdilo, že extrakt z pampelišky má protineuroblastomové účinky, které podpoří přidání jmelí. Tento postup by se mohl dostat také do klinické praxe.

Menke KSchwermer MFelenda JBeckmann C, et al. Taraxacum officinale extract shows antitumor effects on pediatric cancer cells and enhance mistletoe therapy. Complement Ther Med. 2018 Oct;40:158-164. doi: 10.1016/j.ctim.2018.03.005.