Oncomedica
Čeština

Wakame proti rakovině prsu

Wakame je zelená mořská řasa, která vytváří dlouhé „listy“, které se vznášejí na vodě. Roste v oblasti japonského ostrova Hokkaidó. Je nedílnou součástí japonské kuchyně, ale využívá se také v japonském přírodním léčitelství, a to hlavně na zlepšení krevního oběhu a pročištění krve. 

wakame

Wakame obsahuje polysacharidy, na něž je navázaná síra a tyto byly testovány, zda mají protinádorové účinky. Vybrána k tomu byla rakovina prsu. Ta je nejčastějším typem rakoviny, který postihuje ženy. I přes vývoj léčby stále dochází k úmrtím pacientek, navíc je protinádorová terapie dost náročná a může v dalších letech způsobit jiný typ nádoru. Hledají se tedy možnosti, jak co nejúčinnější a nejbezpečněji zasáhnout rakovinu.

Autoři vytvořili kulturu z nádorových buněk prsu a k nim přidali polysacharidový extrakt z wakame. Ukázalo se, že nádorové buňky v tomto prostředí přestaly prospívat. Přestaly se množit, tj. nádor by se přestal zvětšovat, nové buňky by nepřibývaly. Důležité je také to, že extrakt dokázal zamezit migrování nádorových buněk, tj. nádor by se přestal šířit a metastazovat. Nejdůležitějším zjištěním však je, že mnohé nádorové buňky v přítomnosti polysacharidů z wakame umírají apoptózou. Při zániku buněk v nádoru by došlo k jeho zmenšení.

Je tedy dost možné, že by bylo dosaženo stejného výsledku také v živém organismu, tj. u zvířat a lidí.

 

Wu JLi HWang X, et al. Effect of polysaccharide from Undaria pinnatifida on proliferation, migration and apoptosis of breast cancer cell MCF7. Int J Biol Macromol. 2019 Jan;121:734-742. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2018.10.086.