Oncomedica
Čeština

Zázvor a další rostliny mají protileukemické účinky

Zázvor má velmi dlouhou tradici využití hlavně v Asii, kde se přidává do pokrmů, ale co je hlavní, využívá se k léčbě. I u nás jeho popularita narůstá. Je možné zakoupit sušený i čerstvý oddenek. Ten se nejčastěji využívá pro přípravu čaje při virových infekcích. Zázvor však umí víc než jen ničit viry a posilovat imunitní systém. Výsledky studií dokazují, že má též protinádorové účinky.

ginger root products

V této studii byl zázvor testován proti buňkám leukémie. Jedná se o T nebo B lymfocyty, které nesou mutaci, změnu aktivity genů, která jim „brání“ v dozrání do konečného funkčního stadia, ale umožňuje neomezené dělení, dává jím nesmrtelnost atd. Autoři využili zázvor proti T i B leukemickým leukocytům, do pokusu zařadili také skořici, extrakt ze zeleného čaje a metotrexát (chemoterapeutikum).  Autoři získali velmi zajímavé výsledky. Všechny využité produkty dokázaly zabíjet nádorové buňky. Koncentrace, která zabila 50 % nádorových buněk v buněčné kultuře, se však lišila. Na zabití 50 % buněk bylo potřeba 300 μg/ml skořice, 167 μg/ml zázvoru a 70 μg/ml extraktu zeleného čaje. Vše jsou to velmi malé dávky. Účinnost je tedy vysoká. Důležité zjištění bylo, že leukemické buňky, které nereagovaly na metotrexát, byly rezistentní, snáze podléhaly působení zázvoru. Kombinace metotrexátu a zázvoru byla nejúčinnější v boji s leukemickými buňkami.

Díky těmto výsledkům by se mohlo přistoupit k dalším pokusům, tj. na zvířatech, aby se ověřila účinnost zázvoru a dalších látek na živém organismu, potom by se mohly tyto přírodní látky dostat také do klinické praxe.

Rahimi Babasheikhali SRahgozar SMohammadi M. Ginger extract has anti-leukemia and anti-drug resistant effects on malignant cells. J Cancer Res Clin Oncol. 2019 Jun 18. doi: 10.1007/s00432-019-02949-5.