Oncomedica
Čeština

Zázvor, skořice a zelený čaj zatočí s buňkami leukémie

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je vytrvalá rostlina, která je známá hlavně díky svému kořeni, který se využívá nejen v kuchyni, hlavně té asijské, ale také jako lék. Snad všichni známe zázvorový čaj, který pomáhá při nachlazení a infekcích. To však nejsou jediné účinky zázvoru. Mnoho studií prokázalo, že má také protinádorové účinky.

 

ginger_leukemia

 

Nádorová onemocnění se vyskytují stále častěji, a to i u dětí, kde je jednou z nejčastějších nádorových diagnóz akutní lymfoblastická leukémie (ALL). Problémem je, že je mnohdy necitlivá na chemoterapeutika, jimiž se léčí. To samozřejmě zhoršuje prognózu a zvyšuje riziko smrti. Akutní lymfoblastická leukémie vychází ze mutované krvetvorné buňky, která dává vzniknout lymfocytům, tj. buňkám imunitního systému. Nádorový klon se množí rychleji než zdravé lymfocyty a v krvi jich přibývá, ale nemají funkci jako normální lymfocyty, a navíc se kumulují v uzlinách i kostní dřeni a omezují produkci dalších krevních buněk. Pacienti jsou unavení, často nemocní, mohou mít anémii, poruchy srážlivosti krve, zvětšené uzliny a slezinu, teploty, ztrácejí na hmotnosti atd. Léčbou je chemoterapie, biologická léčba a transplantace kostní dřeně.

Autoři se zaměřili na využití zázvoru hlavně na leukemické buňky T i B, i ty které nejsou citlivé na chemoterapii. Tyto vystavili působení skořice, zázvoru a extraktu zeleného čaje, a to samostatně nebo v kombinaci s metotrexátem (běžně užívané chemoterapeutikum).

Výsledek byl pozitivní. Všechny testované látky byly schopné zastavit dělení, tedy zvyšování počtu nádorových buněk v buněčné kultuře. Na snížení o minimálně 50 % stačila u skořice dávka 300 μg/ml, u zázvoru 167 μg/ml a u čajového extraktu 70 μg/ml. Bylo překvapivé, že i na metotrexát necitlivé leukemické buňky umíraly v přítomnosti metotrexátu, pokud k němu byl přidán také zázvor. Tyto dvě látky měly synergický (doplňující se) účinek. Skořice ani extrakt zeleného čaje příliš účinnost metotrexátu nezvýšily.

Výsledky tedy ukazují, že skořice, zázvor a extrakt ze zeleného čaje mají antileukemické účinky a zázvor navíc zvyšuje citlivost rezistentních nádorových buněk na léčbu metotrexátem. Tohoto poznatku by se dalo dobře využít také v klinické praxi.


Rahimi Babasheikhali S, Rahgozar S, Mohammadi M. Ginger extract has anti-leukemia and anti-drug resistant effects on malignant cells.
J. Cancer Res. Clin. Oncol. 2019 Aug; 145(8):1987-1998.